Kurzy

Do Sojkatelieru může docházet celá škála zájemců o výtvarné umění.

Díky své praxi jsem se nejvíce našla v tvz. prožitkovém tvoření (artefiletice), kdy cílem není v první řadě vytvořit nádherné dílo hodné pověšení do galerie. Důraz je kladen na proces tvorby, během kterého se můžeme naučit něco o sobě, o vztahu k ostatním, o zajímavostech ze světa kolem nás. Ruku v ruce s tím se přirozeně rozvíjí „řemeslné schopnosti“ v  různorodých technikách. Vždy se kurzem prolíná nějaký příběh (často inspirovaný literárním dílem), který je nosným námětem, od kterého se odvíjí náplň a obsah lekcí. Řídím se heslem, že to musí bavit hlavně mě, aby to mohlo bavit i ostatní. 

Aktuálně vypsané kurzy od září 2023 do ledna 2024

 • Čtvrtek 10:00 – 11:00: Výtvarka pro mrňouse (2-4 roky) s rodiči

Společné tvoření, které provází zajímavý námět, hra, zkoumání a drobné, různorodé výtvarné činnosti vedoucí k finálnímu dílu. O něj ale až tak nejde, spíše se seznamujeme s materiály, rozvíjíme jemnou motoriku, hrajeme si s barvou a to v takovém prostředí, kde nevadí, že se sem tam něco rozlije, cákne na zeď apod. Užijte si čas, který máte jeden pro druhého. S sebou nemusíte nosit vůbec nic, vše, včetně pracovních triček, je k dispozici.

Nevíte, jestli je kurz pro vás vhodný? Domluvte si ukázkovou lekci na tel. 602 181 097. 

Cena: předplatné na 5 lekcí dopředu – 900 Kč (včetně veškerých materiálů a pomůcek). Omluva možná den předem do 18 hod, kurzovné se o týden posouvá, max. však 5x. Vyslat náhradníka je možné :). Po vyčerpání se předplatné obnovuje. 

 • Čtvrtek 13:45 – 14:45: Výtvarka pro děti 4 – 5 let NOVÉ DĚTI

Prožitková výtvarka v artefiletickém duchu, při níž nám primárně nejde o dokonalé dílo, ale o radost z tvorby a prožitku z ní. Lekcemi nás provází různé pohádky, příběhy, nadpřirozené bytosti, zkoumáme zajímavé momenty v zažitých situacích a hře. Často se v někoho nebo něco proměňujeme. Z těchto zážitků vychází či se celou dobu prolíná výtvarná činnost s různými materiály. Ruku v ruce s tím jde nenásilné osvojování technik, principů výtvarného jazyka atd.

Cena: 7.9. 2023 – 25.1. 2024 – 17 lekcí/60 min – 2550 Kč. V ceně veškerý materiál a pomůcky. Vyhrazeno pro nové děti – v tuto chvíli VOLNÁ MÍSTA. Přihlášení a informace na tel. 602 181 097. 

 • Čtvrtek 15:30 – 17:00: Výtvarka pro děti od 6 let

Prožitková výtvarka v artefiletickém duchu, při níž nám primárně nejde o dokonalé dílo, ale o radost z tvorby a prožitku z ní. Lekcemi nás provází různé pohádky, příběhy, nadpřirozené bytosti, zkoumáme zajímavé momenty v zažitých situacích a hře. Často se v někoho nebo něco proměňujeme. Z těchto zážitků vychází či se celou dobu prolíná výtvarná činnost s různými materiály. Ruku v ruce s tím jde nenásilné osvojování technik, principů výtvarného jazyka atd. 

Cena: 7.9. 2023 – 25.1. 2024 – 17 lekcí/90 min – 3230 Kč. V ceně veškerý materiál a pomůcky. V tuto chvíli OBSAZENO stávajícími dětmi. Začátkem školního roku vzhledem k rozvrhům se může místo uvolnit. Zájemce eviduji na tel. 602 181 097. 

 • Čtvrtek 17:30 – 19:00

  Pátek 9:00 – 10:30 (uzavřená skupina)

  Neděle 10:00 – 11:00 (jednou měsíčně):

  Hra malováním (4-100 let)

Jedná se o unikátní arteterapeutický koncept, který během svého života vyvinul pan Arno Stern. Ve speciálním prostoru a za využití velmi netradičních pomůcek pracuje skupina dětí a dospělých (od cca 4 let do 100 let). Přijít může dítě samotné, sourozenci, rodič a dítě, samotný dospělý, parta kamarádek atd. Každý si pracuje na svém díle, z mé strany coby průvodkyně hry nedostává žádný námět ani pokyn, co malovat. Pro všechny platí několik jednoduchých pravidel, mimo jiné takové, že o vznikajících dílech se nehovoří, nikdo je nerozebírá a především neopouští prostor ateliéru (pro zachování bezpečí a intimity). K rozpracovanému obrázku je možno se kdykoli vrátit. Pravidelnou docházkou na Hru malováním se rozvíjí kreativita, sebevědomí, výtvarné schopnosti, sociální cítění. Malující si užívá prostor teď a tady. Bez stresu, tlaku, posuzování. A závěrečného uklízení :). S sebou není třeba nic, vše k dispozici.

Cena: předplatné na 10 vstupů – 2000 Kč, možno čerpat 12 týdnů od zakoupení. Jednorázový vstup v případě volné kapacity 250 Kč/osoba.

Marta Sojková absolvovala na přelomu roku 2021 a 2022 akreditovaný výcvik vedený Martinou Weissgerber z Francie, přímou žačkou a kolegyní Arno Sterna. Oprávnění provozovat ateliér Výtvarné exprese (Hra malováním) má v ČR a na Slovensku jen několik absolventů.

 • Pátek 18:00 – 21:00 (jednou měsíčně): Malování s vínem (pro dospělé, děti nechte tentokrát doma :))

  Zážitkový večer pro dospělé. Během tří hodin si účastníci vlastníma rukama namalují obraz akrylovými barvami na plátno, je možné využít připravených předloh, předloh přinesených nebo se nesvazovat a užít si malířský freestyle. Kurz je vhodný i pro naprosté začátečníky. Marta vysvětlí práci s barvami, jakým způsobem na motivy nahlížet a účastníky přesvědčí, že namalovat obraz není až taková věda. Při práci se malujícím bude věnovat také Michaela Endresová, členka týmu Taste Point – Váš dodavatel vín. Jejím úkolem je provést degustací osmi druhů vín z rodinného vinařství Vican. Nečekejte však nudná čísla, Míša umí o vínech velmi poutavě vyprávět. Na stole budou kromě degustačních listů a skleniček připraveny sýry z Farmy Pálava, domácí marmelády, pečivo a možná něco navíc jako překvapení. Samozřejmě má vždy připravené láhve navíc. Atmosféra je vždy velmi příjemná a účastníci se vrací opakovaně.

          Cena: 1200 Kč (v ceně plátno, barvy, degustační vzorky vín, sýry, marmelády, pečivo, zapůjčení pomůcek a pracovního oblečení, výběr z předloh)

          Aktuální termíny: 15.9. – volná místa, 6.10. – volná místa

                                            Rezervace na tel. 602 181 097 (Marta). 

Mgr. Marta Sojková

IČ: 02146401

+420 602 181 097

sojkova.mar@seznam.cz

Vochov 3