Prožitková výtvarka

  • A) čtvrtek 13:45 – 14:45 (4 – 6 let) – předškolní děti
  • B) čtvrtek 15:30 – 17:00 (6 – 10 let) – školní děti

O čem to je?

Kroužek výtvarky vycházející z konceptu tzv. artefiletiky, kdy nám nejde o finální dílo, ale o proces tvorby jako takové. Pracujeme v uzavřené skupině max. 12 dětí tak, aby bylo vytvořeno psychologické bezpečí. Jednotlivé lekce jsou inspirovány většinou literárním dílem, jež nám slouží jako motivace. Při tvoření je dětem nabídnuta výtvarná technika (kresba, malba, objektová nebo akční tvorba, prostorové tvoření či jejich kombinace), ale nejsou jim předkládány žádné předlohy. Velmi často tvoříme všichni dohromady či v menších skupinkách. Někdy je dílo na konci lekce rovnou zlikvidováno. Cílem tohoto konceptu je naučit se mluvit o své práci, zhodnotit co se mi dařilo a co ne, co bych příště potřeboval jinak, jak mi u tvoření bylo. Mým přáním je, aby děti získaly k tvoření pozitivní vztah, braly je jako formu psychohygieny a nebály se v dospělosti výtvarně nebo jinak projevit ze strachu z hodnocení a “jestli je můj obrázek hezký a jak to chtěla paní učitelka”. Reflektuji konkrétní potřeby dětí a snažím se naplnit jejich přání co se týče stylu práce, technik apod. Děti jsou vnímány jako partneři pro tvorbu, nikoli jako někdo, koho je třeba nějak usměrňovat (i z toho důvodu si se všemi dětmi vzájemně tykáme a na “paní učitelku” neslyším :)). Pracuji převážně koučovacím způsobem (ICF výcvik). Ruku v ruce s výše uvedeným se automaticky připojuje rozvoj “řemeslných dovedností” díky tipům a trikům pro tvorbu, povědomí o historii výtvarného umění apod. 

Pro koho?

Malování je určeno pro holky a kluky předškolní nebo prvostupňové (2 skupiny, viz níže). Předpokladem pro úspěšnou práci jsou i rodiče, kterým nejde primárně o krásné obrázky pro babičky a o to “vyrobit” z dítěte perfektního kreslíře díky kresbě zátiší jednoho za druhým. Tento fakt vedený v patrnosti je základem pro spokojenost všech zúčastněných. 

V čem je prostor ateliéru jedinečný?

Ateliér je vybaven tak, aby přímo vybízel k tvoření, nevadí mu rozlitá barva. Pracujeme na zemi, různě seskládaných stolech, na stěně. K dispozici je velká skříň a šuplíky plné různých barev, kříd, tuší, pastelů, fixů, vodovek, štětců všech velikostí, špachtlí, nůžek, lepidel, třpytek, keramické hlíny, látek .. a různého recyklovaného materiálů, který se průběžně v ateliéru objevuje a zase mizí (tímto děkuji rodičům, že často přinesou zužitkovatelné přebytky z práce). Využíváme i projektor a plátno a knihovnu naditou knihami s uměleckou a arteterapeutickou tématikou. 

Jak to probíhá?

Jednotlivá setkání se konají jednou týdně a trvají 90 (resp. 60) min v maximálním počtu 12 dětí. Ty si po příchodu berou “svá” malovací trička, která mají k dispozici v odpočinkové místnosti. Na začátku čteme, povídáme si, hrajeme, diskutujeme a přecházíme k práci samotné. Děti si mohou samozřejmě povídat jak potřebují (pokud u toho pracují :)). Zhruba v polovině si dáváme přestávku pro toho, kdo ji chce a potřebuje. Před koncem lekce přichází úklid prostoru a závěrečný reflektivní dialog viz výše. Pokud někdo povídat zrovna ten den nechce, nemusí. Rychlíku nebo vyzbyde-li pár minut času, malují si děti dle svého uvážení. Vzniklá dílka (jsou-li nějaká) si děti odnášejí domů. 

K čemu je to dobré? 

Vzhledem k požadavkům dnešní doby je hlavním cílem naučit děti komunikačním dovednostem, práci v týmu, respektu k sobě i svému okolí. Patřit do party, kde je dítě přijímáno takové jaké je. Výtvarná činnost nám k tomu slouží jako prostředek. Hledáte-li kurz, kde akademický malíř bravurně naučí dítě všechny náležitosti klasických výtvarných technik, poohlédněte se v ZUŠ nebo po soukromých hodinách :). 

Můžu to přijít vyzkoušet?

Pokud je v kurzu místo, lze po domluvě předem přijít vyzkoušet. Není ale možné chodit nárazově, lekce na sebe tématicky navazují a často pracujeme na jednom díle více týdnů. 

Kolik to stojí?

Přes prázdniny tento typ kurzu neběží. Na pololetí září 2024 – leden 2025 je možno se předběžně hlásit, přednost však dostávají stávající děti. Přihlašuje se vždy na celé pololetí (resp. v případě volné kapacity i v průběhu, cena se upraví podle počtu zbývajících lekcí). 

Berte, prosím, na vědomí, že za neúčast na lekci se kurzovné nevrací. 

Níže uvedené časy se mohou v září podle aktuální situace mírně změnit, děkuji za pochopení.

A) čtvrtek 13:45 – 14:45 (předškoláci): 21 lekcí/60 min od 5.9.2024 do 30.1.2025 , cena: 3570 Kč (včetně veškerého materiálu).

B) čtvrtek 15:30 – 17:00 (školní děti): 21 lekcí/90 min od 5.9.2024 do 30.1.2025, cena: 4000 Kč (včetně veškerého materiálu). 

Mgr. Marta Sojková, mba

IČ: 02146401

+420 602 181 097

sojkova.mar@seznam.cz

Vochov 3